Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plán krajských kynologických akcí 2009

3. 6. 2009

14.03. Jarní závod  IPO1-IPO3, ZM, ZZO vše beze stop,  
     Radotín V.Schober + Žalud Gorglová Zdenka           604 922 391
  21.03. Memoriál Cyrila Chvojky ZM, ZVV1, ZVV2, IPO1 
     Říčany Čákora, Hlaváček, Havelka Kosanová Eva            737 921 890
  25.04. Memoriál J. Dvořáka ZZO, ZVV1, veteráni ZVV2 
     Letňany Dvořák + Žalud Čákorová Jitka        732 586 351
  14.06. Medardův závod ZZO 
     Újezd Havelka + Dvořák Brettschneiderová Anna 604 308 059
  19.09. O pohár Jižního Města ZVV1, IPO1, IPO3  
     Jižní Město Čákora + Dvořák Tobolková Jana        604 797 531
   26.09. O pohár Města Říčan ZVV1, ZVV2, IPO 1, IPO 3 
     Říčany Schober V., Čákora + Vítek Kosanová Eva            737 921 890
  10.10. Davidův memoriál ZM, ZVV1-2 beze stop 
     Hostivař Vítek + Žalud Holec Pavel             606 331 373
  17.10. Všestranný pes Zbraslavi ZM, ZVV1 beze stop, IPO 3 
     Zbraslav Žalud + Čákora Kaskoun Václav         603 574 642
   01.11. Újezdský pohár ZM, ZVV1, ZVV2, IPO V  beze stop  
     Újezd V.Schober + Žalud Brettschneiderová Anna 604 308 059
  14.11. Trpišovský memoriál ZZO, ZMMP, ZM-ZVV1-ZVV2 vše beze stop 
     Břevnov Vítek + Dvořák Karlasová Jana        737 735 947
  28.11. Mikulášský závod ZZO, ZM, ZVV1, IPO1, IPO3 beze stop 
    Uhřiněves Havelka + Vítek Rychetská Miroslava 602 735 514
  05.12. Mikulášský závod ŠkoFIN ZZO-ZVV3,IPO1-3, 
    Kyje Čákora, Vítek Fořt Jakub                777 975 006
  26.12. Vánoční pohár ZM, ZZO, ZVV1, beze stop 
    Jinonice Havelka + V. Schober Mecl Josef                 775 772 797

 

Středočeský

  21. 2.  PŘÍBRAM  -  Únorový závod  ( ZM, ZVV1, ZVV2 )
    Marcela  Dušková   261 01  Příbram   Podlesí   137   t:  605 155 142  ,
    duskova-m@volny.cz
  21. 2.  KLADNO – ROZDĚLOV  –  Obranářský  závod – bez  stop 
    ( ZM, ZVV1, IPO1 )
    Vladimíra   Špačková   272 04  Kladno  4   nám.  Jana  Opletala  2  
     t:  603 254 376 ,  spackovavl@vol.cz
  22. 2.   CHOMUTOV  -  Obedience  (  závod  v jezdecké  hale )
  28. 2.  NOVÉ  STRAŠECÍ  –  závod  dvojic  „O pohár ČLUZ“  ( ZVV1, ZVV2 )
    Ilona  Morávková   273 03  Stochov   J.Š. Baara   517   t:  312 652 147 , 
    737 291 660 ,  marbex@seznam.cz
  14. 3.  UNHOŠŤ  -  Obranářský  závod   ( ZM,  ZVV1,  ZVV2  )
     Zdeněk   Kocourek   273 51  Unhošť   Hřebenka  564   t:  607 233 442
  21. 3.   BĚLÁ  pod  Bezdězem   -   zkoušky  z výkonu   ( NZŘ )
    Petr Bělonožník   294 21  Bělá  p/ Bezdězem  Zámecká  9   t:  608 133 966
  21. 3.  SLANÝ -  závod  „Vítání  jara“  ( ZM, ZVV1, ZVV2 )
    Karel  Bradáč   274 01  Slaný    Tomanova   1636   t:  732 383 393       
  29. 3.  LÁNY - závod  „Na počest  založení  klubu“  ( ZZO, ZM, ZVV1 )
    Vlasta   Rychtrová    270 61  Lány    Berounská   53   t:  739 517 509       
  4. 4.   BENÁTKY nad  Jizerou  -  zkoušky  z  výkonu  ( NZŘ )
    Miroslav   Dědek  294 71  Benátky  nad  Jizerou  Lidická  285   t:  603 260 697
  4. 4.   PŇOV   -   zkoušky  z  výkonu   ( KJ )
    Radka  Niedermirtlová   290 01  Poděbrady   Přední  Lhota   Kovanická  75 
    t: 606 308 897 
  4. 4.  KLADNO – ROZDĚLOV  –  Velikonoční   závod 
    ( ZM, ZVV1, ZVV2,  ZZO )
    Vladimíra   Špačková    272 04   Kladno  4   nám.  Jana  Opletala   2  
     t:  603 254 376 ,  spackovavl@vol.cz
  11. 4.   KLADNO – ŠVERMOV  -  VS  na  M ČR  mládeže
     Petr  Pachman  273 62  Družec   Hlavní  44   t:  775 244 681
     Rozhodčí:  B. Ťujík,  J. Havránek                  Figurant: J. Józová,  J. Špalek
  11. 4.  TUCHLOVICE – Memoriál Fr. Šaška ( ZM, ZVV1, ZVV2, ZZO )
     Slávka  Kulhánková   273 02   Tuchlovice   Školská   85   t:  312 657 463 , 
     607 718 833       
  11. 4. BEROUN - zkoušky z výkonu ( NZŘ )
     Jana   Šmídová   266 01  Beroun  3   Slavašovská   258  t:  311 625 301, 
     606 666 582,  topaudit@topaudit.cz
  11. 4.   PŇOV   -   zkoušky  z  výkonu   ( NZŘ )
     Radka  Niedermirtlová   290 01  Poděbrady   Přední  Lhota   Kovanická  75 
     t: 606 308 897 
  12. – 13. 4.   BĚLÁ  pod  Bezdězem  -  závod  ( ZVV1, ZVV2, IPO1 )
     Petr  Bělonožník   294 21  Bělá  p/ Bezdězem  Zámecká  9   t:  608 133 966
  18. 4.  NOVÉ STRAŠECÍ  –  memoriál  J. Černého  ( ZM, ZVV1, ZVV2, ZZO )
     Ilona   Morávková   273 03  Stochov   J.Š. Baara   517   t:  312 652 147, 
     737 291 660 ,  marbex@seznam.cz :
  18. 4.   ROŽMITÁL  p/Třem.  -  VS  na  M ČR  ZVV3
     Luboš  Krůta  262 72  Březnice  Zadní  Poříčí  19  t:       
     Rozhodčí: M. Kasík, Figurant:  V. Křeček
  18. – 19. 4.   DVŮR  KRÁLOVÉ  n/ L.  -  Obedience  - 
     ( soutěž  plemen  a  družstev )
  24. 4.   PŇOV   -   zkoušky  z  výkonu   ( IPO / VPG )
    Radka  Niedermirtlová   290 01  Poděbrady   Přední  Lhota   Kovanická  75 
    t: 606 308 897 
  25. 4.  VLAŠIM  –   zkoušky  z výkonu   ( NZŘ )
     Miroslava  Chramostová   258 01 Vlašim  Dolnokralovická  1297 
     t:  603 321 604        
  25. 4.   BĚLÁ  pod  Bezdězem  -  zkoušky  z výkonu  ( IPO )
    Petr  Bělonožník   294 21  Bělá  p/ Bezdězem  Zámecká  9  
     t:  608 133 966           
  25. 4.    BEROUN  -  zkoušky z výkonu  ( IPO,  VPG )
    Jana   Šmídová   266 01  Beroun  3   Slavašovská   258   t:  311 625 301, 
    606 666 582,  topaudit@topaudit.cz
  25. 4.   BENÁTKY nad Jizerou -  závod  „Erb města Benátek nad Jizerou“ 
    (  ZVV1, ZVV2 )
    Miroslav   Dědek   294 71  Benátky  nad  Jizerou   Lidická  285  t:  603 260 697
  25. 4. HORNÍ  BŘÍZA  -  MR – stopařů  ( knírači )
    Jiří  Škubal  330 12  Horní  Bříza   Lipová  607  t:
    Rozhodčí:  M. Kasík
  25. 4.   PRAHA  10 – Hostivař  –  VS  na M ČR  ZVV3  
     Pavel  Holec  140 00  Praha  4  Nusle   Na  Výsledku  1024/6   t:
     Rozhodčí: V. Veselý                                           Figurant:  D. Rohlana
  25. 4.  MILÍN – závod  „Štít Slivice“  ( ZM, ZVV1, ZVV2 )
     Marie   Sadílková    261 01  Příbram    Zavržice  7   t:  605 408 839       
  1. 5  LETY  -  závod  o  putovní  pohár  ( ZOP, ZM, ZVV1, ZVV2 )
     Alena  Vanžurová    252 29  Lety   Sokolská  315  t:  602 362 668 , 
      kk.lety@seznam.cz
  2. 5.   PŇOV   -   závod  bez  stop  ( ZZO, ZVV1, IPO-V, IPO3 )
    Radka  Niedermirtlová   290 01  Poděbrady   Přední  Lhota   Kovanická  75 
     t: 606 308 897  Rozhodčí:  Mikuletská, Figurant:  Lodinský ,  Niedermirtl 
  2. 5.  BŘEZNICE –  zkoušky  z výkonu  -  ( IPO )
    Jeanette   Ranglová   261 00  Příbram   Písecká  181  t: 723 492 406       
  2. 5.  MĚSTEC  KRÁLOVÉ - závod  ( ZZO, ZM, ZVV1, ZVV2 )
    Lenka  Rosůlková   289 03   Městec  Králové   Nový  17   t:  737 844 836, 
    325 643 436  , rosulkova.l@seznam.cz
  3. 5.   PRAHA  -  Obedience  (  nominace  na  MS  v rámci  MVP  )
  7. – 10. 5.   ROUDNICE  n/Labem  -  MS  BO
    Václav  Kejř   413 01 Roudnice nad Labem   Poděbradova   325 
     t: 721 852  606,   bakero@razdva.cz 
  9. 5.  BŘEZNICE –  zkoušky  z výkonu  -  ( NZŘ )
    Jeanette  Ranglová   261 00  Příbram   Písecká  181  t: 723 492 406       
  16. – 17. 5.  PŘÍBRAM – závod „ O putovní  pohár  firmy  SCHWARZ“
     ( ZM, ZVV1, ZVV2, ZVV3 )
     Marcela  Dušková   261 01 Příbram   Podlesí  137   t:  605 155 142  ,
     duskova-m@volny.cz
  23. 5.   SLANÝ – Květnový  závod -  bez stop ( ZM, ZVV1, ZVV2 )
    Karel  Bradáč   274 01  Slaný   Tomanova   1636    t:  732 383 393       
  23. – 24. 5.   NYMBURK  -  Český  pohár  v  dogfrisbee  2009
  6. 6.  ZLONICE – Zlonický pohár ( ZM, ZVV1, ZVV2, IPO3 )
     Luboš  Kraus   273 71  Zlonice   Pejšova    460   t:  602 283 420       
  7. 6.  Mladá  Boleslav  –  14 roč. závodu  „O Boleslavský  korbel“ 
     ( ZM, ZVV1, ZVV2 )      
     Jaroslav  Dufek   294 42  Luštěnice   Rejšice  57  326 357 288  l. 28 zam.,
     dufek@kohut.cz
  14. 6.   BENÁTKY nad Jizerou  -  KV  ČKS  mimo  NO 
     ( cvičiště ZKO Benátky )
     Miroslav  Dědek   294 71  Benátky  nad  Jizerou   Lidická  285 
      t:  603 260 697             
  13. – 14. 6.  KLATOVY  -  Národní  výstava www.vystavaklatova.info
  20. -21. 6. JABKENICE – závod  „O pohár partyzánského odboje“  
    ( ZM, ZVV1, ZVV2 )
    Stanislav   Hodboď    294 45   Jabkenice   čp. 142   t: 326 389 129 , 
     723 256 864
  20. 6.   SLANÝ –  Celokrajský  samostatný  závod ( ZZO )
    Karel  Bradáč   274 01  Slaný    Tomanova   1636    t:  732 383 393       
    KÁCOV  -  nabízí  cvičiště  pro  LVT  po  dobu  letních  prázdnin 
    (  červenec – srpen )
    Jiří Končel 285 01 Kácov Klímova 139  t:  327 324 358 ,  602 346 112 ,
    jirikoncel@tiscali.cz
  ČERVENEC  -   BENÁTKY nad Jizerou -  nabízí  cvičiště  na  
     letní  výcvikový  tábor
     Miroslav  Dědek   294 71  Benátky  nad  Jizerou   Lidická  285 
      t:  603 260 697       
  11. -12. 7.   ÚSTÍ   nad  Labem  -  Český  pohár  v  dogfrisbee  2009
  11. – 12. 7.  ROŽMITÁL pod Třemšínem - o Pohár DCA
     ( ZM, ZVV1, ZVV2, ZVV3, IPO3 )
     Roman   Šmatlák   252 72   Březnice   Na Tržišti   504   t:  602 485 252       
  25. 7.   PODLEŠÍN – SAHARA - Letní radovánky ( kategorie A a B )
    Jiří  Rafaj  274 01  Slaný   Na Dolíkách   501  zko.saharapodlesin@seznam.cz  
  25. – 26. 7.   BŘEZNICE –  závod „O pohár města Březnice“ 
    ( ZM, ZVV1, ZVV2, IPO3 )
     Jeanette  Ranglová    261 00  Příbram    Písecká  181   t: 723 492 406       
  8. – 9. 8.  LOUNY  -  M ČR  AGILITY
    Zuzana  Rozová  101 00  Praha  10   Petrohradská  25
  14. – 15. 8.  STARÝ  PLZENEC  -  Mistrovství mládeže ČR  
     ( ZVV2, IPO2, IPO3 )
     Josef   Zábranský   332 02  St. Plzenec   Dvořákova  759  t: 723 305 786 
     Rozhodčí: B. Ťujík,  J. Havránek, S. Beníšek,
     Figurant:  M. Sodoma,  M. Skřenek,  ( Š. Jindřich )
   SRPEN  -   BENÁTKY nad Jizerou -  ukázky  výcviku  pro  veřejnost
      Miroslav   Dědek    t:  603 260 697       
  22. 8. DRAHELICE  –   memoriál  Jaroslava  Labuty 
    ( ZZO, ZM, ZVV1, ZVV2 )
    Jiří  Labuta   288 02  Nymburk    Drahelice   61   t: 607 555 173 ,
    jiri.labuta@seznam.cz

 

Jihočeský

 15. 2.  Netolice – Memoriál F. Jaroše  (ZOP, ZVV1,2)
  28. 2.  Strakonice – Strakonický rumpál (ZZO,+doplněk, ZVV1 beze stop)
    7. 3.  Č. Budějovice – obl. klub. výst. KN
  14. 3.  Č. Budějovice  DDM cvič. Mladé – O pohár fy Animeal 
               (ZVV1, IPO3, beze stop)
  21. 3.  Sez. Ústí – obl. spec. výstava NO
  29. 3.  N. Hrady –  O pohár města (ZVV1, IPO3 beze stop)
  11. 4.  Vodňany   Závod o Vodňanský pohárek (ZZO +doplněk)
  18. 4.  Prachatice – Jarní závod (dle nejvyšší zk. psa)
  25. 4.  Dačice – Závod o putovní pohár města (ZVV1,2)
  26. 4.  Netolice – Závod 3člen. dr. O pohár města
    9. 5.  Vimperk - Jarní závod  (BH s 1zk. s 2 a více)
  16. 5.  Volary  závod O pohár starosty města  (ZM, dle nejvyš. zk.)
  16. 5.  Č. Budějovice – Bonitace NO
  23. 5.  České Budějovice – Maruškův pohár 54. roč. (ZVV1 + dopl.)
    6. 6.  Strakonice  Malý letní závod (ZOP, ZPU1)
  11. 7.  Kard. Řečice – Memoriál Ivany Tůmové (ZVV1, IPO3)
  29. 8.  Č. Budějovice  Planá, cvič. Mladé – O pohár klubu (ZVV1, IPO3)

 

Královéhradecký

 04. 04. - O pohár achátového kraje, ZZO,  
     rozhodčí : Iva Hloušková  ZKO 304 Stará Paka
  04 . 04.- 20. ročník Novobydžovského poháru, ZZO, ZM, ZVV1, ( beze stop),
  18. 04. - O pohár starosty Chlumce n/C., ZZO (bez spec.cviků), ZM 
     (beze stop),  ZVV1, rozhodčí: Dlabola, Klapal, figurant: Baťka, Kula 
     ZKO 127 Chlumec n/C
  09. 05. - 2. ročník Kosteleckého závodu, ZZO (bez spec. cviků), ZM, ZVV1,
     IPO1 (vše beze stop), ZKO Kostelec nad Orlicí
  16. 05. - 1. ročník Závodu malých plemen, ZZO (bez spec. cviků),ZMMP,
      ZMP1, ZMP2, rozhodčí: Vanžura, Hloušková, Dlabola, figurant: Baťka   
      ZKO 127 Chlumec n/C
  06. 07. - Obranářský závod, ZZO (bez spec. cviků), ZM, ZVV1, ZVV3
     (vše beze stop), figurant: Tomáš a Marek Urbanovi, ZKO 416  Hronov
  29. 08. - O pohár Rozkoše, ZZO (bez spec. cviků), FPr1, IPO1,  ZVV1,
     rozhodčí: Jánský, Vanžura , figurant: Rýgl, ZKO Česká Skalice
  13. 09. - Závod Malých plemen, ZZO (bez spec. cviků), ZMMP, ZMP1,ZMP2
     (vše beze stop), rozhodčí: Vanžura, ZKO Česká Skalice
  19. 09. - O putovní pohár firmy ATMOS, ZZO (bez.spec. cviků), ZM, ZVV1,
      IPO1, rozhodčí: Prouza, figurant: Klomínský, ZKO Žernov - Rýzmburk
  26. 09. - O pohár města Jaroměře, kategorie: ZM, ZVV1, IPO1, IPO3,
     ZKO Jaroměř
  03.10. - Memoriály J. Diviše a K. Hellera, ZM (obranářský závod), ZVV1
     (obranářský a stopařský závod), rozhodčí: Dlabola, Hloušková, 
     figurant:Rýgl, Tomáš, ZKO Hořice
  03. 10. - O pohár Nového Světa 2009, ZZO (bez spec. cviků), ZM(beze stop),
     IPO1 (beze stop), figurant: Tomáš Louda, ZKO 686 DKnL – Nový Svět
  10. 10. - Novohradecký závod, ZZO, ZVV1, IPO3 (beze stop), 
     rozhodčí: Klapal, Hloušková, figurant: Rýgl,  ZKO Nový Hradec Králové
  31.  10. - Obranářský závod 28. října, ZZO, ZM, ZVV1, ZVV2, IPO1, IPO3,
     rozhodčí: Hloušková, Klapal, ( Novák), figurant: Rýgl, Adamec, ZKO Náchod

 

Plzeňský

 8.3. Otěšice IPO  
 15.3. Doubravka   Trénink na bonitaci NO od 11.00
 21.3. Planá NZŘ  
            Doubravka   Speciální oblastní výstava NO
 22.3. Doubravka   Bonitace NO
 28.3. Hrádek  ZM, ZVV1, ZVV 2 
 28.-29.3. Domažlice I  Halové závody agility Horšovský Týn
 29.3. Rokycany NZŘ  
            Otěšice NZŘ  
 4.4. Zruč NZŘ  
 4.-5.4. BK ČR ÚP Staňkov   VS na M ČR IPO, Krchleby
 12.4. Blovice IPO  
 13.4. Horní Bříza NZŘ  
 18.4. Hrádek NZŘ  
            Tlučná   Svod a bonitace RTW
            BK ČR ÚP Plzeň,Zruč   Svod a zk. chovnosti, vytrvalostní zk.
            Domažlice II NZŘ  
            Horní Bříza IPO  
            Planá NZŘ  
 19.4. Zruč IPO  
 25.4. Starý Plzenec NZŘ  
            Horní Bříza   M ČR stopařů kníračů
            Koloveč IPO  
 26.4. Rokycany IPO  
            Přeštice IPO  
 1.5. Horní Bříza   Svod a bonitace VK
 2.5. Dobřany IPO  
 8.5. Starý Plzenec IPO  
 9.5. Rokycany   VS na M ČR ZVV3
 10.5. Klatovy II NZŘ  
 16.5. Hrádek NZŘ  nebo IPO
            Doubravka   KV psů
            Planá IPO  
            Defurovy Lažany IPO  
            Horní Bříza   Svod a bonitace BO
            Klatovy II IPO  
 17.5. Otěšice IPO  
            Přeštice NZŘ  
 23.5. Touškov  ZM, ZVV1, IPO1, IPO3 
            Tachov Minerálka NZŘ  
            Otěšice NZŘ  
            Domažlice I NZŘ  
 24.5. Ostrov NZŘ  
 30.5. Klatovy I IPO  
 31.5. Plzeň U viaduktu NZŘ  
 6.6. Dobřany   Krajská konference
          Klatovy I NZŘ  
 6.-7.6 Doubravka  Závody agility 
 13.-14.6. Domažlice II IPO  Německý rozhodčí
 20.6. Křimice  ZM, ZVV1, IPO1, IPO3 bez stop
            Bor u Tachova NZŘ  
            Tlučná   Svod plemeníků RTW
 21.6. Staňkov NZŘ  
 19.7-1.8. Starý Plzenec   TTM
 14. - 15. 8.  STARÝ  PLZENEC  -  Mistrovství mládeže ČR 
            ( ZVV2, IPO2, IPO3 )

 

Karlovarský

 5.4.    Sokolov  NZŘ
  18.4.  Chodov  NZŘ
  25.4.  Tři Sekery  IPO
  25.4.  K.Vary Dvory  NZŘ
  1.5.    Stará Role  IPO
  2.5.    Tři Sekery   NZŘ
  3.5.    Aš   Závod dle NZŘ(ZZO,ZM,ZVV1 beze stop )
  16.5.  Habartov NZŘ
  16.5.  Chodov  IPO
  23.5.  K.Vary Dvory  IPO
  24.5.  Aš  NZŘ
  30.5.  Chodov   Speciálníní výstava NO, www.zko-chodov.wz.cz
  31.5.  Cheb  NZŘ
  5.6.    Sokolov   Konference Krajského výboru ČKS, volby 18.O hod.
  6.6.    Habartov  IPO
  13.6.  Klatovy    Národní výstava psů, www.vystavaklatovy.info
  14.6.  Sokolov   IPO
  20.6.  Kraslice   IPO
  20.-21.6.  Tři Sekery   IPO-FH
  21.6.  Ostrov Veseřice  IPO
  11.7.  Stará Role  NZŘ
  25.-26.7.  Tři Sekery  Memoriál Jardy Hnízdila ( ZM,ZVVI,IPO-FH) OPT3

 

Ústecký

 14.2. Litoměřice Obranářský závod ZZO,ZM,ZVV1,ZVV2 
     beze stop Valachová Iva   602402974
  22.2. Jirkov závody poslušnosti OBEDIENC - v hale v lesoparku Palenčár Pavel
  14.3. Bukov Otvírání studánek ZZO,ZM,ZVV1,ZVV2 beze stop Kalina Petr
  21.3. Žatec v Ráji VS ZVV3 ZVV3 Truksa Milan  603755479
  1.5. Jirkov Májové hopsání závody AGILIT Palenčár Pavel
  07-10.05. Roudnice n/L MS BO IPO3 Kejř Václav    608853677
  16.5. Lenešice O pohár starosty obce ZM,ZVV1,ZVV2 
     beze stop Paclt Jiří   602441732
  23.5. Duchcov Duchcovský Bobík 3.ročník ZZO,ZM,ZVV1 
     v plném rozsahu Otta Josef   607713487
  6.6. Roudnice-letiště Letní obranářský závod ZZO,ZM,ZVV1,IPO3 
     beze stop Pocnerová   602489712
  13.6. Chomutov Obranářský závod ZM,ZVV1,IPO1,IPO3
     beze stop Prášil Josef    739045440
  20.6. Bukov Pohár osvobození ZZO,ZM,ZVV1,ZVV2 dle NZŘ Kalina Petr
  29.8. Duchcov Duchcovský Viadukt 30 ročník ZZO,ZVV1,ZVV2,IPO3 
     beze stop Otta Josef    607713487
  5.9. Lenešice Memoriál Jaroslava Poláka ZZO,,ZM,ZVV1,ZVV2 
     komplet Paclt Jiří   602441732
  12.9. Libochovice Memoriál Mirka Vágnera ZVV1,ZVV2,ZMT,T1,T2 
     Mladý Jiří  724636056
  19.9. Žatec v Ráji MR ZVV3 ZVV3 Truksa Milan  603755479
  26.9. Roudnice n/L Podřipský pohár IPO3-komplet,IPO1,ZVV1
     beze stop,ZZO bez Kejř Václav    608853677
  3.10. Kryry Obranářský závod ZZO,ZM,ZVV1,ZVV2,IPO1 
    Gába Pavel    606442859
  17-18.10. Žatec v Ráji VS IPO-FH IPO FH Truksa Milan  603755479
  17.10. Bukov Zavírání studánek ZZO,ZM,ZVV1,ZVV2 beze stop Kalina Petr
    
 VS IPO   
  28-29.03. Roudnice n/L   
  4-5.04. Staňkov   
  11-12.04. Česká Lípa   
  25-26.04. Třinec   
  2-3.05. Raspenava   
    
 MR IPO   
  27-28.06. Česká Třebová 

 

Liberecký

  11. 04. 09 Zkoušky NZŘ ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
     elenasuskova@volny.cz
  11, - 12. 04. 09 VS na M ČR IPO a MS FCI (akce ČKS) ZKO
     ČL - Slovanka ing. J. Kučera, Dubická 933, 470 01 Česká Lípa
  12. 04. 09 Zkoušky IPO / SchH ZKO JBC Lukášov E. Susková,
     tel. 777 211 01 elenasuskova@volny.cz
  18. 04. 09 Zkoušky IPO + SchH/VG ZKO LBC Hanychov R. Tušil,
     acomy@seznam.cz
  19. 04. 09 Zkoušky NZŘ ZKO LBC Hanychov R. Tušil, acomy@seznam.cz
  25. 04. 09 „O pohár MP Liberec“ 4. ročník soutěže služebních psů ZKO LBC
     Pavlovice J. Kolář, gero.007@seznam.cz
  26. 04. 09 Zkoušky KJ-ČR ZKO Hrádek n. N. Pavel Pálfi, tel. 774 164 451
  11. 04. 09 Zkoušky NZŘ ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
     elenasuskova@volny.cz
  11.- 12. 04. 09 VS na M ČR IPO a MS FCI (akce ČKS) ZKO
     ČL - Slovanka ing. J. Kučera, Dubická 933, 470 01 Česká Lípa
  12. 04. 09 Zkoušky IPO / SchH ZKO JBC Lukášov E. Susková,
     tel. 777 211 01 elenasuskova@volny.cz
  18. 04. 09 Zkoušky IPO + SchH/VG ZKO LBC Hanychov R. Tušil,
     acomy@seznam.cz
  19. 04. 09 Zkoušky NZŘ ZKO LBC Hanychov R. Tušil, acomy@seznam.cz
  25. 04. 09 „O pohár MP Liberec“ 4. ročník soutěže služebních psů ZKO LBC
     Pavlovice J. Kolář, gero.007@seznam.cz
  26. 04. 09 Zkoušky KJ-ČR ZKO Hrádek n. N. Pavel Pálfi, tel. 774 164 451
  02 - 03. 05. 09 VS na M ČR IPO a MS FCI (akce ČKS) ZKO Raspeava
     D. Caisová, Na Hlavní 12,  182 00 Praha 8
   09. 05. 09 Zkoušky NZŘ ZKO Jeníšovice D. Poršová, dagpo@iol.cz
  10. 05. 09 Speciální výstava RTW KCH RTW - NOVA + ZKO JBC
     Lukášov Alena Šmejkalová,tel. 777 301 390 alenasmejkalova@seznam.cz
  16. 05. 09 RTW Cup KCH RTW – NOVA +ZKO JBC Lukášov 
     Alena Šmejkalová,tel. 777 301 390 alenasmejkalova@seznam.cz
  16. 05. 09 Zkoušky NZŘ ZKO Doksy D. Rimpelová,  tel. 737 411 897
     Daniela.Rimpelova@skoda-auto.cz
  23. 05. 09 Zkoušky KJ-ČR ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
    elenasuskova@volny.cz
  23. 05. 09 Zkoušky NZŘ ZKO Hrádek n. N. J. Procházka, tel. 604 867 644
  30. 05. 09 Zkoušky IPO + SchH/VG ZKO Nový Bor JUDr.František Mach,
     mach-cvikov@volny.cz
  06. - 07. 06. 09  ČMKU Junior Open www.junior-open.7x.cz ZKO JBC
     Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01 elenasuskova@volny.cz
  07. 06. 09  „Hrádecký voříšek“ 6. ročník výstavy psů ZKO Hrádek n. N. E.
     Kryštůvková, tel. 605 817 836 EMekhachene@seznam.cz
  04. 07. 09 „Oblastní výstava NO“ ZKO Nový Bor JUDr.František Mach,
     mach-cvikov@volny.cz
  14.8.- 23.8.09.  3. LVT  Cvikov, Kahanová Darja, tel.: 602 187 033,
     kahanova.darja@tiscali.cz
  18. 07. 09 Zkoušky NZŘ ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01 elenasuskova@volny.cz
  19. 07. 09 Zkoušky IPO / SchH ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01 elenasuskova@volny.cz
  05. 09. 09 „NOVOBORSKÝ POHÁR“ 32. ročník soutěže ZKO
     Nový Bor JUDr.František Mach, mach-cvikov@volny.cz
  12. 09. 09 Sraz pejskařů ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
     elenasuskova@volny.cz
  12. 09. 09 „Jeníšovická dvojka“ 6. ročník obranář. závodu dvojic 
     ZKO Jeníšovice D. Poršová, dagpo@iol.cz
  19. 09. 09 „O LIBERECKÝ POHÁR“ 4. ročník soutěže služebních psů
     (Krajská liga LK) ZKO LBC Pavlovice J. Kolář, gero.007@seznam.cz
  20. 09. 09 Zkoušky KJ-ČR ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
     elenasuskova@volny.cz
  26. 09. 09 Zkoušky NZŘ ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
     elenasuskova@volny.cz
  27. 09. 09 Zkoušky IPO / SchH ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
    elenasuskova@volny.cz
  03. 10. 09 Zkoušky KJ-ČR ZKO Jeníšovice D. Poršová, dagpo@iol.cz
  03. 10. 09 „Pohár Happy Dog - Cerberus “10. ročník obranářského závodu
     (Krajská liga LK) ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
     elenasuskova@volny.cz
  10. 10. 09 "Velká cena Hrádku n/N" 5.ročník obranářského závodu
     (Krajská liga LK) ZKO Hrádek n. N E. Kryštůvková, tel. 605 817 836
     EMekhachene@seznam.cz

  17. 10. 09 Zkoušky IPO + SchH/VG ZKO LBC Hanychov 
     R. Tušil, acomy@seznam.cz
  18. 10. 09 Zkoušky NZŘ ZKO LBC Hanychov R. Tušil, acomy@seznam.cz
  24. 10. 09 Zkoušky NZŘ ZKO Jeníšovice D. Poršová, dagpo@iol.cz
  24. 10. 09 Zkoušky NZŘ ZKO Nový Bor JUDr.František Mach, 
     mach-cvikov@volny.cz
  07. 11. 09 „O pohár města Doksy“ 10. ročník – obranářského  závodu 
    ZKO Doksy D. Rimpelová,  tel. 737 411 897Daniela.Rimpelova@skoda-auto.cz
  14. 11. 09 Zkoušky NZŘ ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
     elenasuskova@volny.cz
  15. 11. 09 Zkoušky IPO / SchH ZKO JBC Lukášov E. Susková, tel. 777 211 01
     elenasuskova@volny.cz

 

Pardubický

 7. 3.  Nemošice „O pohár Kunětické hory“
  kat.:ZM, ZVV1, IPO3 (P,O)
  rozh.:Jánský, Vyčítal  fig.: Labík, Plecháček
  kontakt: Radek Říha, info@zdekra.cz, 724833411
 21. 3. Č.Třebová Javorka  „1.Halový závod“
  kat.:ZVV1, IPO1 (P,O), ZVV1(P)
  rozh.:Vyčítal, Skalická  fig.: Hylák
  kontakt: Iveta Skalická, iveska@centrum.cz, 608179943, 
  web:  www.sweb.cz/zkoctj 
 2.4. Chrudim   „Čarodějnický pohárek“
  kat.:P,O,spec.cviky
  rozh.: Strouhal   fig.: Taubner
  Kontakt: Dagmar Bezdíčková, Koudelka 21, 534 01 Holice, 
  ZKO-Chrudim@seznam.cz
 9. 5. Heřmanův Městec  „Cena Železných hor“
  kat.:ZZO,ZM,ZVV1,ZVV2 (P,O)
  rozh.:Dvořáková, Kmínek fig.:Trnka, Taubner
  Kontakt: Vladimír Kumpera, 603513818
 16.5. Ústí n/O   „Ústecký pohár“
  kat.: ZZO, ZM, ZVV1, ZVV2, IPO-V, IPO1, IPO3 (P,O)
  rozh.:Vyčítal, Skalická, Dvořáková
  fig.: Hylák, Šolc
  kontakt: Tomáš Šimek, sima.k9@seznam.cz, 606248012
 23. 5.Lanškroun   „Lanškrounský korbel“
  kat.:ZZO, ZM, ZVV1, IPO1, IPO3 (P,O)
  roz.: Vyčítal, Dvořáková fig.:Taubner, Šolc
  kontakt:  Petr Šolc, 608427199
 13. 6. Vysoké Mýto   „Memoriál J. Křiklavy“
  kat.: ZM, ZVV1,ZVV2, IPO3 (P,O)
  rozh.: Skalická, Kmínek  fig.:Hylák, Trnka
 20. 6.  Choceň  „Choceňský obranářský závod“
  kat.:ZZO, ZM, ZVV1(,ZVV3), (P,O)
  rozh.: Vyčítal, Dvořáková fig.:Hylák

 

Zlínský

 

 

Olomoucký

 

 

Moravskoslezský

 14.2.    Město Albrechtice -  Pohár Města Albrechtic, D.Čeplová tel.737537466 
 21.2.   Otice -  Zimní závod, J.Havránek tel.723414852
 18.4.    Vendryně -    XXXII.r.M.Wojkovského, V.Kopka tel.728348821
 23.5.   Horní Suchá - Hornosušský závod, V.Glogar tel.737855811
 30.5.   Frýdlant nad Ostravicí - XIII.r.O Frýdlantský řetěz, 
               D.Chamrád tel.732471259
  6.6.     Šenov 1 - Memoriál Jana Beneše, J.Zarembová   tel.702714226
  16.6.   Frenštát pod Radhoštěm - IX.r.Valašského závodu,
               P.Malčík  tel.604862474
  20.6.   Suchdol nad  Odrou  - z.o Pohár starosty Městyse nad Odrou,
               J.Orlitová ing. tel.776705756
  22.8.   Dětmarovice II. -  Závod Družstev, M.Štěrba tel.603900655
 29.8.   Kylešovice -   z.Napříč Moravicí, L.Zavadil tel.602785713
 5.9.     Vendryně - VII.r.O pohár Starosty, V.Kopka  tel.603900655
  12.9.   Ostrava - Třebovice - Závod kat. ZZO;ZM , M.Fuglevičová
  28.9.   Havířov  Bludovice -   O pohár Města Havířova,
               M.Štýrská    tel.602783513
 3.10.   Veřovice -  XVIII.r.O cenu Veřovic  X.r.memoriál K.Škarpy,
               P.Škarpa    tel.604407429
 17.10.  Horní Suchá  -  Stopařské závody, V.Glogar  tel.737855811
 24.10. Ostrava - Podzimní závod, K.Šeděnková tel.606286183 
 31.10. Kylešovice - Srovnávací závod    Ozbrojených složek, 
               L.Zavadil  tel.602785713

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Exigency : Blood turn the heat on plan

(Asoaggrareergy, 11. 10. 2018 12:51)

Compression est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/trouver-cialis-pas-cher-paris/

Your Orient To Blood Pressure Numbers

(Asoaggrareergy, 27. 9. 2018 3:57)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/france-primamed-cialis-10-mg/

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

(Albertgrota, 6. 6. 2018 10:58)

The prostate gland is the central section of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate can be found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.



Prostate infection, also called prostatitis, is regarded as the common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all forms of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of the particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections from other regions of the body. A patient may go through testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some of the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations weekly will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to adopt to be sure a wholesome prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you must go for prostate examination at least one time per year.